تعریف دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده ?+ معرفی شاخه ها

آموزش دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ (digitalmarketing) چیست؟ تعریف دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده + معرفی شاخه ها

دیجیتال مارکتینگ چیست، جواب های زیادی دارد ما در این مقاله این موضوع را به صورت ساده و بخش به بخش بیان می کنیم.

دیجیتال مارکتینگ از نظر همکارآکادمی:

دیجیتال مارکتینگ یعنی انجام اقدامات دیجیتالی که محصول یا خدمات شما را در زمان و مکان درست، به مخاطب مرتبط نمایش می دهد.

چند نکته مهم در تعریف بالا گنجانده شده است؛

 • اقدامات دیجیتالی
 • زمان درست
 • مکان درست
 • مخاطب مرتبط

چهار مورد بالا نشان دهنده اهمیت (دیجیتال مارکتینگ) در کسب و کارهای آنلاین است.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

اقدامات دیجیتالی:

اغلب اقداماتی که ما در حوضه دیجیتال مارکتینگ انجام می گیرد، در بستر وب و فضای مجازی است.

حضور بیش از ۸۰ درصد جامعه در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی باعث شده تا متخصصان کسب و کارها به این فکر کنند که چگونه می توانند در این فضا رشد کنند.

میتوانند کارهایی انجام دهند که خدمات و محصولاتشان را در فضای مجازی بفروشند؛ در ادامه با روش های دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهیم شد.

 

آموزش دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

زمان درست:

فرض کنید فروشنده محصولات و خدمات اسکی هستید، اگر در زمان درست (فصل زمستان و چند روز مانده به فصل زمستان) شروع به تبلیغ نکنید، وقت و پولتان را هدر داده اید.

از طرفی، اینکه بدانید تا چه زمانی تبلیغ کنید و چه زمانی برای مشتریانتان تخفیف بزنید، نیازمند مطالعه روش های دیجیتال مارکتینگ است.یادگیری دیجیتال مارکتینگ کمک خواهد کرد تا درآمد شما افزایش پیدا کند.

 

مکان درست:

اینستاگرام مارکتینگ در حال حاضر به یک بحث داغ و مهم تبدیل شده است، این موضوع که کسب و کار شما کجا باشد اهمیت ویژه ای دارد، اگر هنوز هم تردید دارید، و فکر می کنید که کسب و کارهای سنتی جایگاه خوبی دارند، مطمئن باشید که تا چند سال آینده مشتریان شما در اینستاگرام و فضای وب برای دریافت خدمات و محصولات شما دست و پا می شکنند! پس از این فرصت استفاده کنید و از همین امروز آموزش های لازم برای ورود به دنیای مجازی را شروع کنید.

 مخاطب مرتبط:

یکی از تجربه های کسب و کارهای موفق این است که در شما در صفحاتی آن ها را می بینید که به خدمات و محصولات آن ها نیاز دارید.

سیستم های پیشترفته ای وجود دارد که رفتار محور است و به شما همان چیزی را نشان می دهد که قصد خرید آن را دارید.

به طور مثال اگر به دنبال خرید لپ تاپ هستید و یک یا دو بار آن را سرچ کرده اید؛ بعد از چند روز هر سایتی که بازدید می کنید تبلیغ خرید لپ تاپ را برای شما نشان می دهد.

حال به این فکر کنید که شخصی تبلیغ شما را ببیند که اصلا به خدمات و محصولات شما نیاز ندارد! چند درصد مشترنیانتان را از دست خواهید داد؟ این در حالی است که رقبای شما با دانستن چند نکته ساده صد پله از شما جلوتر هستند.

با اهمیت دیجیتال مارکتینگ آشنا شدین و الان وقت آموزش و یادگیری این حرفه است تا برای بهبود وضعیت کسب و کارها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  هویت بصری چیست؟ تاثیر مهم رنگ سازمانی و برندینگ

تا اینجا گفتیم که دیجیتال مارکتینگ چیست، الان نوبت آن رسیده که ببینیم دیجیتال مارکتینگ شامل چه بخش و شاخه هایی است.

قبل از شروع آموزش باید توانایی خودتان را در هر یک از شاخه های دیجیتال مارکتینگ بسنجید و در شاخه ای وارد شوید که علاقه مند هستید.

به طور خلاصه دیجیتال مارکتینگ به چند بخش کلی تقسیم می شود:

 • تولید محتوا(بازاریابی محتوایی)
 • طراحی بصری
 • سوشال مارکتینگ
 • طراحی سایت و بهینه سازی آن(SEO)
 • ایمیل مارکتینگ
 • SMS مارکتینگ
 • تبلیغات اینترنتی
 • همه روش های بازاریابی(بازاریابی جاذبه ای یا درونگرا، بازاریابی چریکی، بازاریابی عصبی و…)

همینطور که می بینید دیجیتال مارکتینگ دریای بزرگی از دانش و مهارت را در خود جای داده است و یادگیری هر کدام از آن ها نیازمند زمان و هزینه زیاد است.

به جای اینکه روزانه به آزمون و خطا بپردازید و وقت خودتون رو تلف کنید می توانید در دوره های آموزش دیجیتال مارکتینگ سایت همکار آکادمی ثبت نام کنید، این کار کمک می کند تا سرعت و بازدهی بیشتری در یادگیری مباحث دیجیتال مارکتینگ داشته باشید.

استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می تواند سرعت و دقت انجام پروژه ها را دو برابر کرده، در ادامه چند ابزار مهم را معرفی خواهیم کرد.

چند شاخه از شاخه های دیجیتال مارکتینگ را بررسی میکنم:

تولید محتوا(بازاریابی محتوایی):

تولید محتوا قلب هر کسب و کار است، در مقاله روش های موثر تبلیغ به انواع فرمت های تولید محتوا اشاره و آن ها شرح دادیم.

تولید محتوا به زبان ساده؛ نشان دادن خدمات یا محصولات به مشتری به روش های مختلف است.

به طور مثال: کسی که لوازم آرایش بهداشتی می فروشد باید در وبسایت یا پیج اینستاگرام خود محصولات را معرفی و طرز استفاده و راهنمای خرید محصول را در قالب متن، عکس نوشته، ویدئو، فایل آموزشی و… به مشتری نشان دهد.

بازاریابی محتوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، محتوا راه ارتباطی شما با مشترینتان خواهد بود، یک محتوا خوب باعث توجه مشتری و در نهایت منجرب انتخاب و خرید محصول از شما می شود.

طراحی بصری:

هرچه تولید محتوای شما عالی باشد ولی این محتوا در قالب یک طرح زیبا ارائه نشود، هیچوقت دیده نمی شوید، یک طراحی عالی به کسب و کار شما، حس خوب خواهد داد.

نتایج پژوهش محققان این حوزه نشان می دهد که وقتی یک طرح یا صفحه زیبا طراحی نشده باشد ۳۸ درصد بازدیدکنندگان بدون توجه به مطالب، صفحه را می بندند.

از طرفی هر کسب وکاری نیاز به یک لوگو منحصر به فرد دارد که با آن شناخت می شود.

همچنین داشتن اسمی کوتاه، مرتبط با کسب و کار و ماندگار در ذهن یک مزیت مهم در کسب و کار محسوب می شود.

سوشال مارکتینگ: شبکه های اجتماعی عضو جدا نشدنی کسب و کارها هستند، یک دیجیتال مارکتر باید کار با شبکه های اجتماعی و طرز ساز و کار آن ها را آموزش ببیند.

امروزه اگر در اینستاگرام حضور جدی و فعال نداشته باشید کسب و کارتان را از دیده شدن مقابل چشمان بیش از۵۰ میلیون ایرانی محروم کرده اید!

طراحی سایت و بهینه سازی آن(SEO):

داشتن وبسایت از سال های اخیر به یک ضرورت برای هر کسب و کاری تبدیل شده است. وبسایت به شما امکانات بسیار زیادی در مقایسه با شبکه های اجتماعی می دهد، همچین مانند زمینی است که شما آن را خریداری کرده اید و روز به روز درحال رشد استَ؛ هیچکس هم نمی تواند آن را از شما بگیرد، این درحالی است که شبکه های اجتماعی ممکن است فیلتر شوند و یا از کار بیوفتند.

بیشتر بخوانید  تبدیل به فرمت های مختلف، یک روش تاثیر گذار در تبلیغات

یک وبسایت بهینه شده و استاندارند به شما اعتبار چند برابری می دهد و مشتریان شما را برای خرید از شما ترقیب می کند.برای اینکه گوگول شما را در صفحات اول نشان دهد و ورودی ارگانیک گوگول را دریافت کنید باید تکنیک هایی را یاد بگیرید که آن را بهینه سازی سایت یا SEO می نامند.

اگر یادگیری و طراحی سایت برای شما سخت است، آن را به یک طراح و متخصص در این حوزه بسپارید.

ایمیل مارکتینگ:

به طور مثال مشتری از شما خرید داشته، علاقه و سلایق خرید مشتری را آنالیز کرده اید و می دانید که الان به محصول شما نیاز دارد، به مشتری ایمیل ارسال می کنید و می نویسید این بار ۲۰ درصد تخفیف برای شما در نظر گرفته شده، دو روز باقیمانده تا پایان تخفیف!

اگرچه ساده به نظر می رسد و ممکن است بگویید دیگر ایمیل قدیمی شده، ولی آمار و ارقام نشان می دهد که داشتن یک لیست ایمیل از مشتریان مرتبط تا ۶۰ درصد فروش را افزایش می دهد.

ابزارها:

ابزارهای زیادی برای سریع تر انجام شدن کارها به وجود آمده، سرچ کنسول و گوگول آنالیتیکس ابزارهای رایگان گوگول هستند که برای تجزیه و تحلیل وبسایت و افزایش بازدهی بسیار کارآمد است.

نرم افزارهای فتوشاپ و ایلستریتور به ما کمک خواهند کرد تا طراحی بهتر و موثرتری داشته باشیم.

نتیجه گیری: امیدوارم پرسش های شما را برای (دیجیتال مارکتینگ چیست؟) پاسخ داده باشیم، با توجه به اهمیت بسیار زیاد دیجیتال مارکتینگ، یادگیری و استفاده کردن از روش های موجود، سرعت رشد کسب و کار را به شدت افزایش می دهد و در نتیجه باعث افزایش فروش و درآمد بیشتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

آموزش دیجیتال مارکتینگ

در همکار به صورت رایگان و مرحله به مرحله آموزش ببینید و کسب وکار خودتان را گسترش دهید.

logo-samandehi

Copyright © 2021 Hamkar. All rights reserved