۱۵ اشتباه رایج در طراحی + روش اصولی رفع آن ها

مقاله اشتباهات رایج در طراحی

۱۵ اشتباه رایج در طراحی + روش اصولی رفع آن ها

اجازه دهید راجع به اشتباهات رایج در طراحی صحبت کنیم و سعی کنیم آن ها را برطرف کنیم تا به نتیجه دلخواه و چشمگیر برسیم. در این آموزش طراحی گرافیک با ما همراه باشید.

۱۵ مورد از اشتباهاتی که به خصوص اخیرا از نظر ما بیشتر اتفاق افتاده اند و روش رفع آن مشکلات رو به شما نشان می دهیم. در این آموزش طراحی گرافیک با ماه همراه باشید.


مورد اول: استفاده زیاد از کلمات به جای استفاده از المان های گرافیکی و تصاویر

تعداد کلمات در جمله
تعداد کلمات در جمله | همکار آکادمی

یکی از اشتباهات رایج که بیشتر توسط کسانی که رخ میدهد که طراح نیستند و یا هنوز آماتور هستند، استفاده از متن و نوشته زیاد در طراحی است، که میتواند در اسلاید ها، اینفوگرافی ها پست های اینستاگرام و همه موارد مشابه ظاهر شود.

اما چه کاری میتوان انجام داد؟ سعی کنید فقط نکات مهم و کلیدی و چیزی که قرار است به چشم بخورد را به صورت متن بنویسید و از زیاد نوشتن پرهیز کنید و به جای آن از المان های گرافیکی برای رساندن منظور به مخاطب استفاده کنید.

مورد دوم: مشکل خوانایی متن

جملات طولانی
جملات طولانی طرح را خراب میکنند

اشتباه بعدی که زیاد هم اتفاق میافتد، نوشتن متن های طولانی با تعداد جملات بالا و تعداد کلمات زیاد در هر جمله بدون تأکید بر قسمت خاصی از نوشته است که فقط با هدف پر کردن صفحه نوشته میشوند.

به جای اینکار از پاراگراف های کوتاه و جملات کوتاه با حداکثر ۱۵ کلمه در هر جمله استفاده کنید. مقاله ننویسید.

مورد سوم: استفاده از انواع فونت ها

استفاده از فونت های متنوع

اینکار فقط باعث شلوغ شدن طرح و گیج شدن مخاطب میشود و اصلا کار حرفه ای نیست.

اصلا این کار را نکنید. تا حد امکان فقط از یک فونت و از وزن های مختلف و یا تغییر اندازه و ایتالیک کردن آن و نهایتا از ۳ فونت آن هم در شرایط خاص استفاده کنید. این کار باعث به چشم خوردن مطالب مهم تر و همچنین ایجاد تعادل و زیبایی در کار شما میشود.

مورد چهارم: انتخاب نادرست رنگ ها

ترکیب رنگی اشتباه

رنگ های در طراحی نقش بسیار بزرگی را بازی میکنند. انتخاب یک پالت رنگ مناسب نوع طراحی و برای مثال فعالیت یک برند کار زمان بر و دشواری است که در یک ویدیوی کامل راجع به آن صحبت میکنیم.

اگر به مثال اول نگاه کنید، هیچ توضیح اضافه ای لازم ندارد. رنگ ها هیچ ارتباطی به هم ندارند، متن اصلا خوانایی ندارد و اصلا زیبا نیست. اگر همین الان سری به پیج های اینستاگرام که به تازگی کار خود را شروع کرده اند بزنید، میبینید که بسیاری از آنها از فونت ها و رنگ های زیادی استفاده میکنند که نه تنها کمکی به طراحی نکرده، بلکه کار را خراب تر هم کرده است. یکی از کار هایی که بعد از دیدن این ویدیو باید بکنید دقت کردن به طراحی هایی است که میبینید تا این اشکالات و مشکلات را در طرح هایشان پیدا کنید. با رعایت کردن یک سری اصول ساده میتوانید این مورد رو بهبود ببخشید. اگر به مثال پایین توجه کنید، فقط از سه رنگ نارنجی، خاکستری و سفید استفاده شده که تعادل خوبی رو به وجود آورده اند. اینکار باعث افزایش خوانایی متن و جلب نظر مخاطب و همچنین ایجاد کنتراست کافی در طراحی میشود. سایت های زیادی برای پیدا کردن ترکیب های رنگی مناسب وجود دارند که میتوانید از آن ها استفاده کنید که بعدا راجع به آن ها صحبت میکنیم.

مورد پنجم: نبود فضای منفی

استفاده از فضای منفی

خب اصلا فضای منفی چیست؟ فضای منفی همان فضای خالی در طراحی است. یک لحظه پذیرایی یا اتاق خود را تصور کنید، وسایل زیادی داخل آن ها وجود دارند، میز تلویزیون، مبل، میز ناهارخوری، گلدان و خیلی چیزهای دیگر. آیا همه این ها دقیقا کنار هم چیده شده اند و هیچ فضای خالی بین آن ها نیست؟ قطعا خیر؛ مثلا میز تلویزیون وسط یک دیوار ساده است و دو طرف آن چیزی قرار نگرفته، حالا تصور کنید که دقیقا دو طرف میز تلویزیون پر از وسیله های دیگر باشد، فکر نکنم در آن صورت فیلم دیدن کار جذابی باشد.

پس به دنبال پر کردن کل فضای طراحی با المان ها و متن نباشید مگر در موارد خاص

در مثال پایین میبینید که فضای خالی بسیاری اطراف نوشته داریم و چشم روی قسمت وسط متمرکز شده و این کمک میکند که چشم مخاطب را به جایی هدایت کنیم که نیاز است. وب سایت گوگل را به یاد آورید، سرچ کردن کار اصلی گوگل است پس یک باکس بزرگ جستجو و لوگوی گوگل در مرکز قرار دارند و در اطراف چیز دیگری نیست و نیازی هم نیست که مخاطب به اطراف نگاه کند.

مورد ششم: قرار دادن نامنظم المان ها

تراز بندی المان ها

نامنظم قرار دادن المان ها و تراز نکردن آنها حتی به مقدار بسیار کم میتواند طراحی را نابود کند.

در مثال بالا کلمات به صورت بی هدف در صفحه پراکنده شده اند، ولی در مثال پایین از خطوط راهنما استفاده شده و جملات از سمت راست تراز شده و نظم خاصی به طراحی داده اند.

مورد هفتم: نداشتن کنتراست کافی

ایجاد کنتراست

میبینید که در طراحی بالا از یک نوشته خاکستری و زمینه خاکستری تیره تر استفاده شده که متن را تقریبا ناخوانا کرده است.

کاری که باید انجام دهید این است که مانند طراحی پایین از رنگ های با تضاد کافی در روشنایی و غلظت رنگی استفاده کنید. مثلا در طراحی پست های اینستاگرام میتوانید یک عکس سیاه و سفید تیره و یک نوشته نارنجی روشن به کار ببرید که تضاد خوبی دارند و خوانایی را افزایش میدهند.

اگر تمایل دارید راجع به اینستاگرام و روش طراحی اصولی یک پیج اینستاگرام بیشتر بدانید، حتما مقاله آموزش ساخت و بهینه سازی پیج اینستاگرام را مطالعه کنید.

مورد هشتم: اندازه نامناسب المان ها

اندازه مناسب طراحی

بسیار دیده میشود که همه المان ها را در طراحی به یک اندازه قرار میدهند و یا به درستی کوچک و بزرگ نمیکنند و از قدرت این امکان برای بیان اهمیت موضوع هیچ استفاده ای نمیبرند.

در یک طراحی اصولی شما باید المان ها را با توجه به نوع طراحی و اهمیت یک المان کوچک و بزرگ کنید تا مواردی که اندازه بزرگتری دارن بیشتر به چشم بخورند و چشم را به سمت خود هدایت کنند. در مثال پایین میبینید که دراماتیک توجه بیشتری را به خودش جلب میکند.

مورد نهم: مشکل خوانایی متن

مشکل خوانایی متن
کنتراست کم و مشکل خوانایی متن

این مورد بسیار شبیه به مورد کنتراست میباشد که قبلا راجع به آن توضیح دادیم. در مثال اول یک جمله روی یک عکس قرار گرفته که به سختی خوانده میشود و هیچ کنتراستی با زمینه خود ندارد.

اما در مثال دوم یک نوشته روشن بر روی زمینه ای تیره قرار گرفته که خوانایی آن را به شدت افزایش داده است. البته برای خوانایی و کنتراست بیشتر یک آورلی رنگی هم روی عکس زمینه قرار گرفته تا تیره تر شود و تضاد کافی را با نوشته ایجاد کند.

مورد دهم: انتخاب نکردن فونت های مناسب

انتخاب نادرست فونت ها
ترکیب فونت ها باید مناسب طراحی باشد

در مورد سوم که راجع به استفاده از تعداد زیاد فونت ها و مشکلات آن صحبت کردیم، گفتیم که نهایتا از ۳ فونت در طراحی استفاده کنید؛ اما نه هر فونتی. انتخاب فونت مناسب به عوامل زیادی بستگی دارد. اینکه چه چیزی را میخواهید به مخاطب انتقال دهید، حس و حال طراحی، سازگاری فونت ها با همدیگر و موارد دیگر. در طراحی بالا فونت هایی که استفاده شده حس یکپارچه ای را با تصویر استفاده شده ایجاد نمیکنند و همچنین دو فونت استفاده شده با هم همخوانی ندارند اما به جای اینکار در طرح دوم از یک فونت با وزن های مختلف استفاده شده و خیلی بیشتر با تصویر هماهنگ شده.

مورد یازدهم: فاصله گذاری اشتباه بین خطوط

فاصله نامناسب خطوط
فاصله گذاری بین خطوط باید درست انجام شود

یک بار جمله بالا رو بخوانید،

فاصله نامناسب خطوط و مشکل

خوانایی متن

به مکث به وجود آمده بین دو جمله با فاصله توجه کنید. هیچ اشکالی در فاصله گذاشتن بین دو خط وجود ندارد اما در صورتی که عمدی و برنامه ریزی شده باشد. اینکار به خواننده یک استراحت کوتاه میدهد تا جملات قبل رو پردازش کند و ادامه دهد و یا اینکه یک جدایی بین دو قسمت متن ایجاد کند.

مورد دوازدهم: تصاویر بی کیفیت و پیکسلی

استفاده از تصاویر بی کیفیت
تصاویر بی کیفیت کار را خراب میکنند

این یکی از مواردی است که زیاد با آن مواجه میشویم. میدانید که تصاویر به طور کلی از پیکسل ها ساخته شده اند و پیکسلی نشان دادنشان دلایل زیادی میتواند داشته باشد. برای مثال بزرگ کردن بیش از اندازه یک عکس و یا دانلود یک عکس بی کیفیت از اینترنت مواردی هستند که میتوانند این مشکل را ایجاد کنند.

تا جایی که امکان داشته باشد از وکتورها، شیپ ها و نوشته استفاده کنید. این روز ها تقریبا تمام برنامه ها از جمله پاورپوینت، فتوشاپ و پریمیر از این موارد پشتیبانی میکنند. شما میتوانید وکتور ها رو تا جایی که بخواهید بزرگ کنید و محدودیتی وجود ندارد. وب سایت های رایگان زیادی برای دانلود وکتور و تصاویر با کیفیت وجود دارند که حتما آن ها را به شما معرفی می کنیم.

وب سایت flaticon.com یکی از بهترین وب سایت ها برای دانلود آیکون های png می باشد. (با قند شکن وارد شوید)

مورد سیزدهم: تلاش برای همیشه قرینه بودن

تصاویر بی کیفیت کار را خراب میکنند

نیازی نیست که همیشه به دنبال ایجاد تقارن کامل باشید، شما خودرو طراحی نمیکنید که به دنبال مباحث آیروداینامیک آن باشید، شما محتوای گرافیکی طراحی میکنید. هدف در مبحث تولید محتوای گرافیکی ایجاد تعادل و هارمونی است و اگر قادر به ایجاد آن بدون نیاز به تقارن هستید هیچ مشکلی ندارد. هرچند اگر تقارن هم کار شما را راه میاندازد، بسیار هم عالی.

مورد چهاردهم: به عبارتی مینیمال کار نکردن

طراحی مینیمال
همیشه سعی کنید طراحی را ساده نگاه دارید

شما محتوا را برای مخاطب تولید میکنید. مخاطبان امروزی حوصله چندانی برای وقت گذاشتن و دیدن محتوای شما ندارند. آن ها باید در نگاه اول جذب محتوای شما شوند. اشتباه چهاردهم که بسیاری از مواقع رخ میدهد استفاده از شیپ ها و عکس های زیاد برای رسوندن مفهوم و شلوغ کردن طرح با هدف تأکید بیشتر روی موضوع است. که اتفاقا کاملا نتیجه عکس میدهد.

همیشه به دنبال طراحی مینیمال باشید. شما باید با استفاده از کمترین المان ها و کلمات در یک نگاه مفهوم کلی را به مخاطب انتقال دهید. پس فقط به دنبال بیان نکات کلیدی باشید. در مثال پایین فقط از یک وکتور و یک متن ساده برای رساندن مفهوم خلاقیت استفاده شده است.

مورد پانزدهم: عدم سازگاری

عدم سازگاری المان ها
المان هاس طراحی باید سازگار باشند

مورد آخر و به نوعی مجموع موارد قبل، یکپارچه نبودن المان های طراحی است.

یک فونت، یک پالت رنگ و یک سبک طراحی مناسب خودتان پیدا کنید که با هم در تناسب باشند. به آن ها متعهد باشید و اجازه دهید این سبک در همه طراحی ها ظاهر شود.

در مثال پایین میبینید که وزن های مختلف فونت استفاده شده، رنگ ها، چیدمان و فاصله جملات و همه موارد دیگر در تعادل هستن و یک هارمونی زیبا و مینیمال را شکل داده اند.


این ها فقط ۱۵ مورد از اشتباهات طراحی یا به عبارت دیگر نکات طراحی بودند که البته تعدادشان بسیار بیشتر است. ما مواردی که فکر میکردیم مهم تر است و راه اصلاح آن ها را به شما گفتیم و به شما قول میدهیم که اگر فقط به چند مورد از این ۱۵ مورد عمل کنید طراحیتان خیلی خیلی بهتر میشود. مهم نیست در چه زمینه ای فعالیت میکنید، فایل های پاورپوینت آماده میکنید، پست های اینستاگرام را طراحی میکنید، محصولتان را معرفی میکنید یا در ابتدای مسیر هستید و در حال یادگیری؛ در هر صورت همیشه این نکات را به خاطر داشته باشید و سعی کنید از همه این موارد در طراحی استفاده کنید. و مورد آخر را همیشه به یاد داشته باشید. تمرین تمرین تمرین. بدون تمرین کردن هیچ پیشرفتی در هیچ کاری اتفاق نمیافتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

آموزش دیجیتال مارکتینگ

در همکار به صورت رایگان و مرحله به مرحله آموزش ببینید و کسب وکار خودتان را گسترش دهید.

logo-samandehi

Copyright © 2021 Hamkar. All rights reserved